Modlin Havaalanı’na nasıl gidilir? ve ‘Ryanair’

Bu yazımda Varşova’dan Paris’e giderken ucuz olduğu için kullandığım Ryanir ve Modlinbus/Okbus ile ilgili bilmeniz gereken temel bilgiler yer alıyor.


Avrupa’nın en uygun uçuşları Wizzair, Ryanair ve daha çok kuzey ülkelere sefer düzenleyen airBaltic. Benim 3. kez kullandığım havayolu şirketi olan Ryanair, son zamanlarda Polonya şehirleri de dahil olmak üzere tüm uçuşlarını Modlin Havalimanı‘ndan gerçekleştirmektedir.

Ryanair‘i kullanırken bilmeniz gereken aslında sadece 3 şey var;

  • Bir tanesi, eğer uçuşunuz standart tarife ve ücretli valiz satın almamışsanız, çantanızın boyutu (35cm x 20cm x 20cm) önemli.  Büyük olursa para almasalar bile son kontrol sırasında etiket yapıştırılıp tam uçağa binerken çantanızı bagaja vermek zorunda kalırsınız. Eğer ağır ve büyük ise ücretini vermek zorunda kalabilirsiniz.
  • İkinci olarak da, biletleri daha önce bastırmanız gerekirken artık öyle bir şeye gerek olmaması, telefonunuzdan okutmanız yeterli. Telefonunuza indirebilir yada internetten girip okutabilirsiniz. İnternet paketiniz yoksa onuda havaalanında ki WiFi’dan sağlayabilirsiniz :).
  • Ve diğer tüm uçuşlarda olduğu gibi 1 saat önce orada bulunmanız gerek.

Uçuşlar için;

Gelelim Modlin Havaalanı’na nasıl gidilir konusuna, –Warsaw (Modlin) (WMI)

  • Havaalanı’na gitmek için taksi yada arabanız dışında en rahat seçenek, Modlinbus yada Okbus’lar. Yapmanız gerekenler ikisi içinde geçerli ve ikisinide aynı siteden satın alıyorsunuz.  Biletler için; https://www.modlinbus.com/
  • Otobüsler şehir merkezinde hemen Palace of Culture önünde ve Centrum metro istasyonun çok yakınında, hatta tam ikisinin arasında kalıyor, diyebiliriz.
  • Tam zamanında kalkıyor. 5-10 dakika önce gitmenizde fayda var.
  • Biletleri uçuşunuz kesinleştiğinde veya uçuşunuzdan en az 4-5 gün öncesinden almanızı öneririm. Çünkü ben giderken otobüsler büyük değildi hemen dolabilirler ve istediğiniz saate bulamayabilirsiniz. Dönüşte de uçak geç inebilir diye geç bir saate almıştım ama tam zamanında havaalanındaydım. Bu nedenle bir önceki otobüse binmek istedim, yine dolu olduğu için kendi saatimi beklemek zorunda kaldım.
  • Biletlerinizin çıktısını almanıza gerek yok, telefonunuzdan okutabilirsiniz.
  • Otobüs biletleri 33 zł ve 35 zł arasında değişmekte.
  • Yolculuk yaklaşık 50 dakika sürüyor.

Tabi en rahat seçenek taksi yada aracınız ile gitmek ama bunun yerine Modlin yerine Warsaw Chopin havaalanını kullanmanız daha yerinde olur :).

Sorunuz olursa yorum bırakabilirsiniz.


Bir sonraki yazımda Paris’e kısacık bir giriş ve ‘Ryanair’in Paris de kullandığı havalimanından (Beauvais) şehir merkezine ve Disneyland’a nasıl gidilir?’ bundan bahsedeceğim.

Beril

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s