Beauvais-Tillé Havaalanı ulaşımı

Paris’i anlatmaya başlamadan kışın gidecekler için bir uyarı da bulunmalıyım. Soğuk havaya alışık olmayanlar için kışın zor olabilir. Ben Varşova’dan geldiğim için ve yaklaşık 2 yıl burada yaşadığım için sanırım soğuğa alışmışım, hiç zorlanmadım ve çok beğendim. Tek kötü yanı çok az vakit geçirmem oldu, hatta ‘Bir günde Paris nasıl gezilir?’ başlıklı bir yazı da yazabilirim ama benim bir günümde Disneyland’da geçti :). Umarım bir daha ziyaret etme imkanı bulurum.


İlk gün Paris’i çok gezemedim, daha çok otele ulaşmakla geçti. Çünkü hem inişim 15:30’du hem fiyatı uygun olduğu için kullandığım Ryanair(onunla ilgili yazdığım yazı buradan okuyabilirsiniz), merkeze uzaklığı 75 km olan Beauvais-Tille Havaalanı’na varıyor. Buradan sonra merkeze ulaşmak için 3 seçeneğiniz kalıyor. İlki en rahat ama fiyatı en yüksek olan taksi ve uberler, 2.si toplu taşıma ancak bunun için 3 aktarma yaparak merkez taraflarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca metroların durakları ve saatleri değişkenlik gösterebiliyor. Mesela bu bugünlerde Ulusal SNCF yani Fransa demir yolları grev yapmakta ve ulaşım kesintiye uğramakta. Bu yüzden benim size önerim Shuttle’lar olacak. Bunun nedenleri ise;

 • İnternetten satın alırsanız gidiş ve dönüş Paris’e göre uygun bir fiyat olan 29 €. Tek yön 15.90€
 • Önce ayarlamadıysanız da telaşa gerek yok, havaalanındaki ofislerden biraz farkla biletinizi temin edebilirsiniz.- Tek yön 17 €
 • Dolu olmasından da korkmanıza gerek yok çünkü hemen bir diğeri hazır sizi bekliyor.
 • Biletlerinizi bastırmanıza gerek ama telefonlarınıza indirmeyi unutmayın. Girerken okutmanız gerek. Ben tedbir amaçlı çıktılarını almıştım.
 • Bileti alırken tarih seçmeniz gerek ama bilet o tarihten başlayarak bir yıl geçerli sayıldığı için geliş tarihiniz değişirse korkmanıza gerek yok. Tabi daha erken olursa sorun olacaktır.
 • Havaalanı’ndan 1 saat 15 dakika sonra Porte Maillot durağına varıyor, Porte Maillot Zafer Takı’ya yürüyerek  yaklaşık 15 dakika ve hemen yanında bir metro istasyonu bir de Kongre merkezi bulunuyor; buradan internete bağlanabilirsiniz. Zafer Takı için kısacık bir bilgi; burası ünlü Şanzelize(Champs-Elysees) Caddesi’nin başında bulunuyor, caddeyi buradan başlayarak sonuna kadar yürümek  15 dakikanızı alır ve sonunda Concorde Meydanı’nı görürsünüz. Paris’i gezmek için iyi bir başlangıç olabilir, benim için öyle oldu çünkü:)
IMG_9819
E-ticket

Shuttle biletleri için;

Ertesi günkü planım Disneyland olması nedeni ile kalacağım yer Disneyland’a yakındı. Ayrıca merkeze göre daha uygunlar.

Porte Maillot’dan Disneyland’a nasıl gidilir?

Yukarı da Porte Maillot’dan Zafer Takı’ya yürüyerek 15 dakikada gidebileceğinizden bahsetmiştim. Zafer Takı(Arc de Triomphe)’nın hemen yakınında bulunan RER-A Charles de Gaulle- Étoile durağından Marne-la-Vallée-Chessy (son durak) durağında indiğinizde Disneyland girişinin yanında ineceksiniz. Benim kullandığım yol bu şekilde ancak RER-A’nın herhangi bir durağından binerek de gidebilirsiniz, tabiki.

RER-A

Metroya binmeden hemen yukarılarda bulunan ekranlardan gideceğiniz durağı görmelisiniz. Bindikten sonrada yine gideceğiniz durağın, vagonların (metroların) içindeki ekranlardan ışığının yandığını kontrol etmelisiniz. Biz doğru yöne bindiğimiz halde giderken bir anda ışığı söndü ve inmek zorunda kaldık. Eğer inmezseniz, tren o durakta durmadan geçebilir yada başka yöne ilerleyebilir. img_7153.jpg

RER(Réseau Express Régional) için metro olarak bahsettim ancak aslında banliyö olarak geçiyor ve bunun dışında Metro hatları mevcut.

Paris’te ulaşım RER, metro(M), otobüs ve tramvay ile sağlanıyor ve şehir merkezden dışarılara doğru 1-2-3-4-5 olarak ayrılmış.

Bilet satın alırken 1-2 , 1-3, 1-4, 1-5 olarak fiyatları değişmekte ve gideceğiniz durak sayısına yada aktarmalara göre de farklılık göstermekte. Örnek olarak bir fiyat verecek olursam, en düşük olan zone 1-2’nin fiyatı 1,90€, buna göre artış göstermekte.

Özellikle metro ve RERlerde bilet okutmadan giremezsiniz ancak yine de biletlerinizi atmayın bazı yerlerde çıkarken de okutarak çıkmak zorundasınız ve kontrole denk gelebilirsiniz.

Disneyland, 5. zone’da ve Versailles Sarayı ise zone 4’de yer alıyor.

Ulaşım gerçekten çok karışık ve biletler çok çeşitlendirilmiş(Navigo Découverte, mobilis gibi). Bu konuda tek olumlu şey, bilet satın alınan otomatların çok yakınlarında information desk bulunuyor ve çok yardımcı oluyorlar. Buralardan harita alıp tüm bilet fiyatları ve aktarma yerlerini öğrenebilirsiniz. Bunun dışında Paris ulaşımını en iyi anlatan site; http://www.pariste.net


¿Haftaya Disneyland’ı anlattığım yazı da buluşalım mı? 🙂

4 Comments

 1. merhabalar,beauvais e dısneyden nasıl ulaştınız ? Biz vincennes ta kalmayı planladık rer a hattına yakın ve ucuz diye ama havaalanına gidiş sıkıntı yaratabilir diye endşeliyim. bazı kaynaklarda gare du nord dan da tren olduğu yazıyor çünkü shuttle bize çok uzak ,sırf bu yüzden oteli iptal ettirmeyi düşünüyoruz çünkü 2 tn de çocuğumuz var. teşekkürler:)

  Like

  1. Merhaba, biz şehir merkezinden arc de triomphe durağından sadece Rer a kullanarak disneye ulaştık. Beauvaisden disneye yada tam tersi istikamet içinde rer dışında metro yada otobüs kullanmanız gerekiyor

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s