Edinburgh’da Neler Yapılmalı?

Edinbrah, Edinburou, Edinbaro, Edinbıru, Edinboroğ….ve daha nice telaffuzları bulunan İskoçya’nın yemyeşil, tarih kokan, mis gibi başkenti Edinburgh 🙂


IMG_6008 (1)The Illusionist (Sihirbaz), Trainspotting, Harry Potter  (Hogwarts Büyücülük okulu İskoçya’da bulunuyordu), Da Vinci Şifresi gibi birçok filmin çekildiği ve ilham kaynağı olduğu kent; tarihi yapıları, Orta Çağ’dan kalma kaleleri, doğal güzellikleri ve ekoseli yada Gaydalı İskoç beyleri ile farklı bir kültürün içinde olduğunuzu hissettiriyor.

Yapılacak bir sürü şey bulabileceğiniz şehirde az zamanı olanlar için mutlaka yapılması gerektiğini düşündüklerimi sıraladım.

  • Şehrin her yerinden görünen tarihi 12. yüzyıla uzanan Edinburgh Kalesi; Edinburgh’un simgelerinden biri ve Old Town’da ve kayaların (Castle Rock) üzerine kurulu. Ayrıca ana caddelerinden biri olan Royal Mile de yine burada bulunuyor. İçinde Half Moon Battery, Ulusal Savaş Müzesi ve Savaş Anıtı bulunan kaleyi gezmek 2-3 saati buluyor. Manzarası da muhteşem.
  • Royal Mile yolunda Kraliyet Sarayı’nı, Parlemento Binası’nı, Milli Galeri’yi, 10 yıl sahibinin mezarında bekleyen sadık köpek Greyfriars Bobby’nin heykelini görebilirsiniz.
  • Özellikle meraklıların çok beğeneceği Viski Tadımı için birçok Viski turları mevcut. Benim Viski tadımım hemen kalenin altında bulunan ‘The Scotch Visky Experience’ oldu. Aslında alkol merakım yoktur ve ikram edileni de bitiremedim. Ancak nasıl yapıldığını, özelliklerini ve  İskoç viski bölgelerini görmek farklı bir deneyimdi. Bardaklarınızı hatıra olarak almayı unutmayın 🙂
  • Geleneksel İskoç müziği ve danslarının yapıldığı yemekli bir gösteri izleyerek çok keyifli bir gece geçirebilirsiniz.
  • 50 tane müze bulunan şehrin, en ünlüsü ve büyüğü ‘National Museum of Scotland‘ ayrıca birçok müze gibi ücretsiz bir müze.
  • Old Town da bulunan taksi görevi gören bisikletlilerin arkasında (3 kişilik) istediğiniz yere gidebilirsiniz. Biz, Royal Mile’dan sonra en uzun caddesi ve birçok mağazanın bulunduğu Princes Street’e gitmiştik. Yürüyerek de gayet rahat gidebilirsiniz tabi.

Son olarak İskoçya planı yapmadan önce hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın. Ben Ağustos ayında gittiğim halde hava soğuktu.

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s