Verona’da Bir Gün / Görülmesi Gereken 5 Yer

Temmuz ayında yaptığım Milano gezimin bir gününde Merkez Tren İstasyonu’dan (Stazione Milano Centrale) aldığım gidiş-dönüş tren bileti ile Verona’ya öğlen gidip akşam döndüm. Şarj aletimi ve unutkanlığım nedeniyle hep yanımda taşıdığım yedek telefonu otelde unutarak fotoğraf makinesi olarakta kullandığım bir telefon ile yola çıktım:). Neyse ki sıcakkanlı İtalyanlar sayesinde istediğim her yeri gördüm ve bir kafede telefonu şarj ettim.

      1. Arena di Verona / Bra Meydanı

İstasyondan 15-20 dakika yürüyerek tam ortasında bir saatin olduğu tarihi köprünün altından Bra Meydanı’na doğru ilerledim ve Colleseum’un küçüğü Arena’ya ulaştım. Buraya gelirken sol tarafta hediyelik eşya dükkanları ve bir sürü restaurantlar bulunurken sağ tarafta bir park bulunmakta.

      2. Erbe Meydanı (Piazza del Erbe)

Buradan dar ara sokakları geçerek Erbe meydanına ulaştım. Meydanda takı, şapka,tişört gibi ürünleri ve dilimlenmiş yemelik hale getirilmiş meyve satan küçük bir pazar, heykel ve minik bir havuz bulunuyor. Ve ayrıca heykelin hemen arkasında Torre dei Lamberti (Lamberti Tower) adındaki iki farklı çan sesine sahip kule bulunmakta.

  3. Juliet’in Evi (Casa di Giulietta)

Verona’nın aşkın şehri olarak anılmasına neden olan Romeo ve Juliet hikayesinde konu edilen Juliet’in evi.  Buraya girerken sol duvarda ziyarete gelenlerin yazdıkları notlar ve karalamalar bulunuyor. Gelenler deyince burası çok turistik bir yer, kalabalığa hazır olun. Küçük bir avlusu bulunan evin hikayeden etkilenerek sonradan yapılma bir balkonu, onun önünde sağ göğsünü okşayanlara şans getireceğine inanılan Juliet Heykeli ve yine balkonun karşısında sevgililerin üzerine adlarını yazdıkları asma kilitlerin olduğu bir duvar var.

     4. Castel San Pietro

Burası benim en çok görmek istediğim yerdi ancak isteğim kaleyi görmek değil, manzarasını görmekti. Adige Nehri’nin üzerine kurulu köprülerden birini geçtim ve biraz merdiven çıkarak şahane manzaraya ulaştım.

       5. Castelvecchio

Kale’den indikten sonra biraz sağa doğru yürüyünce karşıma çıkan Verona’nın en eski köprüsü Ponte Pietra‘dan karşıya geçtim. Bu köprü M. Ö. 1. yüzyılda inşa edilmiş ve ilk inşa edildiğinde ahşaptan yapılmış olan bu köprü daha sonra birkaç kez yıkılmış ve taş kullanılarak yeniden yapılmış. Buradan yürüyerek bir kafade yemek molası verip telefonumu şarj ettikten sonra sokaklarında kaybolurken Castelvecchio’ya ulaştım. Ben  müzeye girmedim ama bolca surlarında ve kalenin Adige Nehri’nin iki kıyısını birbirine bağlayan köprüsünde gezindim.

Buraların dışında;

Telefonumu kullanmamaya çalıştığım için sokaklarında yine biraz kaybolarak bulduğum Piazza dei Signori adındaki meydanı ziyaret edebillirsiniz. Meydanın ortasındaki heykelin adı Dante Alighier.

16.yüzyılda tasarlanmış güzel bir bahçe olan Giardino Giusti (Palazzo Giusti), burayı bana Castel san Pietro’daki Peru’lu bir rehber önerdi ama biraz fazla yürümek gerekiyordu o yüzden gitmek istemedim. Ücreti için 10 Euro söylemişti.

Verona Katedrali (Duomo di Verona) ‘ ni görebilirsiniz.

3 Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s