Barselona’nın En Ünlü 6 Müzesi Görülmeye Değer Mi?

Barselona’da Gaudi eserleri ve yemekleri dışında bazı müzeleri çok popüler; ancak Poble Espanyol gibi şehirde bazı yerler sadece turist çekip para kazanmak amacıyla reklamı yapılıp fazla şişirilmiş yerler. Anlatacağım müzelerden bazıları bence bunun içinde ama tabi özellikle sizin ilgi alanınızı içeren bir müze ise görmelisiniz. Buna okuyup siz karar verin.

Müzelere, toplu taşımadan ücretsiz faydalandığınız Barcelona Card veya Articket ile ücretsiz olarak girebilirsiniz. Tabi onları satın aldıktan sonra 🙂 Articket ile ilgili kısa bir bilgi; eğer internetten satın alırsanız, bilet size mail olarak gelecek ve siz de ilk gittiğiniz müzede danışmanın size verdiği mail adresine bunu göndereceksiniz ve size tüm biletleri yazan bir kitapçık verecekler. Bundan sonraki müzelere bunu göstererek girebilirsiniz. Picasso Müzesi için bu mail adresi; museupicasso_entrades@bcn.cat

  1. Picasso Müzesi – Museu Picasso

Montcada 15-23  –  08003 

Müze 1963 yılında Born bölgesinde La Ribera semtinde İspanyol ressam Pablo Picasso (tam adı  Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso) hayatta iken açılmış ilk Picasso müzesidir, diğeri de hayatının bir dönemini geçirdiği Paris’te bulunmakta. Müze gerçekten turistler tarafından çok talep gören bir müze olduğu için eğer internetten satın almazsanız bilet için çok sıra beklemeniz gerekebilir.

img_2312 - kopya
Ucu görünmeyen bilet sırası

Toplamda 22 bin eseri bulunan ve bir dönem ısınmak için tablolarını yakan Picasso’nun bu müze de Picasso’nun 4.355 adet eseri bulunmakta ancak bunların hepsi erken dönem eserlerini içermekte. Yani müzede kübizm akımının etkilerini içeren tablolorı ve ünlü eserleri pek yer almıyor. Daha çok -benim hatırladıklarım- Barselona ile ilişkisi,  Jaume Sabartes ile mektupları, ‘Mavi Dönem’ eserleri, akademide yaptığı fotoğrafa yakın tablolorı ve realizm, modernizm akımlarının etkisi ile yaptığı eseleri bulunmaktadır. Benim çok merak ettiğim Guernica eseri Madrid’de Ulusal Sanat Müzesi’nde -Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía- sergilenmekte.

Eğer resme yada özellikle Picasso’nun eserlerine ilginiz var ise görmeniz iyi olacaktır. Ancak zamanınız ve bütçeniz kısıtlı ve özel bir merakınız yoksa büyük bir kayıp olmayacaktır. Bilet ve açılış saatleri için sitesine bakabilirsiniz. Perşembe günleri 18.00-19.30 arası ve her ayın ilk pazar günleri müze ücretsiz, ancak kişi sınırlaması olduğu için onu da online almalısınız. Müzeye girmek istemeyenler çok turistik bir yerde bulunduğu için tarihi binasına ve hemen altında bulunan mağazasına bi girip bakmalılar bence.

 

    2. MACBA- The Contemporary Art Museum of Barcelona

Plaça dels Àngels, 1, 08001

Raval bölgesinde bulunan bu sanat müzesi Plaça Catalunya’ya ve bahsedeceğim diğer CCCB müzesine oldukça yakın. Müzenin binası Amerikalı mimar Ricard Meier tarafından tasarlanmış ve 1995 yılında açılmış. 3 katlı binanın her katında geniş sergi salonları var ve sadece tablo içermiyor,  dünyaca ünlü sanatçıların kalıcı eserlerinin dışında, geçiçi sergiler ve 5800’den fazla eser bulunmakta. Sitesinden gittiğiniz dönem de olan sergileri, açık gün ve saatlerini görebilirsiniz. Giriş ücreti 11 €. Cumartesi günleri 16.00-18.00 arası giriş ücretsiz.

Bu müze belkide çok beklentim olmadığı için biraz daha keyifliydi. Ancak zamanı ve bütçesi olmayanlar yada ilgisi olmayanlar için bir tavsiye; binasını ve önünde bulunan geniş meydanda ramplarda kaykay yapanları izlemek, ortamı görmek için gitmelisiniz.

     3. CCCB – The Centre of Contemporary Culture of Barcelona

Carrer de Montalegre, 5, 08001

Bu müze en beğendiğim oldu. Çünkü ben gittiğimde ve 31 Mart’a kadar filmlerini çok beğendiğim Stanley Kubrick’in 12 uzun metrajlı ünlü filmlerinin kısa gösterileri, çekim aşamaları, senaryoları, araçları, kostümleri, modelleri, kameraları fotoğraflar ve videolar ile gösterime sunulmuştu. Sinema ve müziğe ilginiz var ise sitesini kesinlikle kontrol etmelisiniz. Gittiğiniz dönemde yer alan sergi özellikle ilginizi çeken birinin sergisi olabilir. Giriş ücreti 6 €.

     4. Joan Miró Müzesi yada Vakfı – Fundació Joan Miró

Parc de Montjuïc, 08038

Barselona’da Picasso’dan sonra en çok duyacağınız ikinci isim (Dali’den bile fazla) Joan Miró’dur. Müze, Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’nin çok yakınında bulunmakta. En alt katında bir geçici serginin de bulunduğu müze de Joan Miró’nun birçok eseri bulunmakta, yanlarında eserlerini hangi duygularla yaptığına kısaca yer verilmekte ve bir eserini yaparkenki videosu içermektedir. Ayrıca müzenin teras kısmı Vicky Barcelona filminde de kullanılan bir mekandır, çıktığınızda hemen karşınızda Scarlett Johansson’ın incelediği eseri görebilirsiniz. Giriş ücreti 13 € olan müzenin açılış saatleri için tıklayınız.

Peki ama ‘zamanınıza yada paranıza değer mi?’ diye soracak olursanız. Bence müze, şuan 2017’de açılan Gaudi’nin ilk evi Casa Vicens’de yapıldığı gibi özellikle sosyal medyada reklamlarla biraz şişirilmiş bir müze. Elbette diğerlerinde söylediğim gibi eğer resme veya sanatçıya ilginiz varsa gidip görmeniz yerinde olacaktır. Ancak sadece Barselona ruhunu görmek veya sanatıyla yakın olmak istiyorsanız, bunu renkli sokaklarında gezerek ve Joan Miró’nun şehirde bulunan diğer eserini ziyaret ederek de yapabilirsiniz. Nerelerde olduğu ile ilgili bir blog yazısı gelecek.

     5. Katalonya Ulusal Sanat Müzesi – MNAC – Museu Nacional d’Art de Catalunya

Palau Nacional, Parc de Montjuïc, 08038 

Bu müzenin yanına kesin gideceksinizdir. Çünkü zamanında Saray olarak kullanılan müzenin binası çok etkileyici ve manzarası muhteşem. Müzenin kendisi de eserleri ile Barselona’nın en büyük müzesidir. İçinde 11. ve 13. yüzyıldan kalma Romanesk sanat koleksiyonu, duvar resimleri, freskleri ve ünlü isimlerin tabloları ve ahşap eserleri ve daha yüzlerce eser bulunmaktadır.  Eğer ‘Sadece bir müzeye gideyim ve bir çok sanatçının eserini göreyim’ derseniz, bence bu müze olmalı epeyce zamanınızı alacaktır ama tam anlamıyla bir müze görmüş olursunuz. Giriş ücreti bir ayda 2 kez gelme hakkı tanıyan bileti ile 12 €. Cumartesi 15.00’dan sonra giriş ücretsiz. İncelemek isterseniz, tıklayınız.

     6. Antoni Tápies Müzesi – Fundació Antoni Tápies

Carrer d’Aragó, 255, 08007

En beğenmediğim müzeyi sona sakladım. 1984 yılında Tápies Vakfı tarafından açılan müze de geçici sergilerin yanında elbette kalıcı olarak ressam Antoni Tápies ve başka sanatçıların eserleri de sergilenmektedir. Terasında da bir eseri bulunan müzeyi özellikle diğer eserlerine göre küçük buldum. Ben gittiğim sırada ve 17 Şubat’a kadar Türk sanatçı Erkan Özgen’in ‘Giving Voices’ adındaki savaşın ve şiddetin etkilerini kadın, erkek ve bir çocuğun videoları ile ortaya koyduğu eserleri bulunmakta. Bu müzenin içini görmek istemeseniz bile Casa Batllo’nun çok yakında bulunan binasının üzerindeki sanatçının ‘Bulut ve Sandalye’ adlı eseri görmenizi tavsiye ederim. Giriş ücreti 7 €. Detaylı incelemek için tık tık.

-Bu müzelerin dışında Barcelona City History Museum, Archaeology Museum of Catalonia, Science Museum, Maritime Museum, Museum of the History of Catalonia’ni araştırıp ilgilendiğiniz konuları içeren bir müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

2 Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s